PONT a Te életmódodhoz
Tanácsok, receptek az egészséges táplálkozásra vonatkozóan
Miért fontos hogy egészségesen táplálkozzunk?
- A krónikus, nem fertőző betegségek (pl. a daganatos és szív-érrendszeri betegségek) 70-80%-ának kialakulásában fontos tényező a nem megfelelő étkezés.
- A civilizációs betegségnek tekinthető túlsúly és elhízás a magyar felnőtt lakosság 65 %-át, míg a kettestípusú cukorbetegség közel 10 %-át érinti, ezek az egészséges táplálkozással megelőzhetők lennének.
- Az egészséges étkezés szerepet játszik nemcsak az optimális növekedés és öregedés, hanem a megfelelő fizikai és szellemi teljesítőképesség fenntartásában is.
Tekintsd meg életmód-katalógusunkat!
Néhány tanács az OKOSTÁNYÉR®-ból az egészséges táplálkozásra vonatkozóan:
- Minden főétkezésed (reggeli, ebéd, vacsora) tartalmazzon piros, narancs és sötétzöld színű zöldségeket, például paradicsomot, sárgarépát vagy brokkolit.
- Burgonyát legfeljebb minden második nap fogyassz!
- A kisétkezések alkalmával (tízórai, uzsonna) legjobb választás a friss gyümölcs, de fogyaszthatod fagyasztott, szárított vagy konzerv formában is.
- A gyümölcslevek közül a 100% gyümölcstartalmút válaszd!
- Heti 2-3 alkalommal fogyassz kis maréknyi sótlan, olajos magvat, úgymint pl. dió, mandula, mogyoró, tökmag, napraforgómag!
- Előnyben részesítendő a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, kifli, zsemle, tészta, keksz a fehér lisztből készült változatokkal szemben, előbbieket naponta legalább egyszer fogyaszd!
- A mindennapi tej és tejtermék fogyasztás során az alacsonyabb zsírtartalmúakat válaszd!
- Fogyassz legalább hetente egyszer tengeri halat (pl. lazac, tonhal) vagy busát, kecsegét, pisztrángot!
- Belsőséget (pl. máj, vese, tüdő) hetente legfeljebb egyszer fogyassz!
- Szomjoltásra a legmegfelelőbb a tiszta ivóvíz.
- Egyéb italokat - gyümölcs-és zöldségleveket, cukortartalmú teákat, tejes italokat, üdítőitalokat - csak kis mennyiségben, alkalmanként fogyassz!
- Élelmiszer vagy ételvásárláskor érdemes összehasonlítani a termékek címkéjét és az alacsonyabb só-, zsír-, és cukortartalmúakat választani.
- Az ételeket minél kevesebb cukorral és sóval ízesítsd, a kevesebb sótartalom mellett is változatos ízek érhetők el friss vagy szárított zöldfűszerekkel .
- Az ételek készítéséhez minél kevesebb, elsősorban növényi zsiradékot használj, bő zsiradékban sülteket csak alkalmanként fogyassz!
- Részesítsd előnyben a zsírtakarékos ételkésztési módokat, úgymint például a joghurtos habarás, száraz rántás, hintés, saját anyaggal történő sűrítés, gőzben főzés, párolás, grillezés, alufóliában vagy sütőzacskóban, cserépedényben, esetleg són sütést!
- Édességet legfeljebb hetente kétszer fogyassz, főétkezést követően. Részesítsd előnyben az alacsonyabb cukortartalmú édességeket, a gyümölcsös vagy túrós süteményeket a vajkrémes társaikkal szemben!
Források:
MDOSZ: Okostányér: Miért fontos, hogy egészségesen táplálkozzunk?
MDOSZ: Okostányér: Konyhatechnika
Táplálkozási akadémia - Okostányér