Laktózmentes táplálkozás

Laktózmentes táplálkozás, tejcukorérzékenység

A laktóz (más néven tejcukor) az emlősök tejében található (2 cukoregységből álló) szénhidrát. A laktóz a vékonybélben egy emésztőenzim (laktáz) tevékenysége során 2 egyszerű cukorrá (glükózzá és galaktózzá) bomlik.
Laktózérzékenység (laktózintolerancia) egy olyan állapotot jelöl, amelyben a tejcukorbontó laktáz teljes vagy részleges hiánya áll fenn. Ebben az esetben a tejcukor bontatlan formában halad át a vékonybélen, és jut el a vastagbélbe, ahol végül baktériumok bontják el rövid szénláncú zsírsavakká és gázokká. Ez okozza a jellemző tüneteket, úgymint hasfájás, puffadás, enyhe vagy erős, görcsös hasmenés, gázképződés.
A tejcukorérzékenység kimutatása/diagnózisa egyrészt a táplálkozási anamnézis (dietetikusi feladat), másrészt a H2-kilégzési teszten (orvosi feladatkör) alapul.
A terápia két pillére a diéta és a gyógyszeres kezelés. A gyógyszer (csepp vagy tabletta formában) a hiányzó enzimet pótolja. Általában 1 adag gyógyszer enzimaktivitása kb. 2 dl tej (10 g laktóz) elfogyasztásához elegendő. Hasmenés okozta bélflóra helyreállítására a probiotikus készítmények ajánlottak.


Laktózintolerancia diétás kezelése:

Ugyan vannak nagyon jó hatásfokú laktázpótló készítmények, de nem használhatók korlátlan mennyiségben, így a diéta nem kerülhető ki teljes mértékben. A diéta alatt a kiegyensúlyozott étrend laktózmentes változatára gondolunk. Ahhoz, hogy az étrendből kiiktassuk a tejcukrot, tudnunk kell, mely élelmiszerek tartalmaznak laktózt vagy esetleg szennyeződhetnek vele. Az étrend attól függően, hogy kinek milyen mennyiségű tejcukor okoz panaszt, lehet szigorúbb vagy kicsit enyhébb is. Az egyéni toleranciát mindig szem előtt kell tartani, mert a feleslegesen tilalmak csak hátráltatják az érintetteket abban, hogy egészségesen és kiegyensúlyozottan táplálkozzanak.


Milyen élelmiszerek tartalmaznak laktózt?

Laktózt tartalmaz a tej (szarvasmarha-, bivaly-, kecske-, juh-, szamár-, kancatej) és a belőle készült tejkészítmények és tejtermékek: natúr-, és ízesített joghurtok, kefirek, aludttejek, tejföl, tejpor, tejszín, sajtok, túró, vajíró, savó, tej/tejpor/tejsavó alapú margarinok. A növényi tejföl, tejszín és sajtok címkéjét is érdemes elolvasni még a vásárlás előtt, mert előfordul, hogy tej hozzáadásával készülnek vagy szennyeződnek tejszármazékokkal. Számos feldolgozott húskészítmény is tartalmaz laktózt vagy az üzemben szennyeződik vele, ezért célszerű minden esetben elolvasni a felvágottak, májasok, húskonzervek, sőt, még az ízesített nyers húsok címkéjét is. A csokoládék, kekszek, jégkrémek és még sok-sok édesipari termék tartalmaz tejcukrot, ezért mindig tájékozódjunk az allergénjelölés alapján, mielőtt megvásárolnánk vagy elfogyasztanánk az adott terméket. Egyes fűszerek és ételízesítők csomagolásán is találkozhatunk a „laktózt/tejszármazékot tartalmaz/tartalmazhat” felirattal, a szószok esetében pedig ez már nem is meglepő. Italok közül a tejes italokat, tejes turmixokat, smoothie-kat, krémlikőröket és egyes koktélokat (pl. Piña Colada, Copa Banana) kell kiemelni. Egyes édesítőszerek (pl. Canderel édesítőpor) és gyógyszerek (pl. ACC pezsgőtabletta) is tartalmazhatnak laktózt. A gyógyszerek laktóztartalmáról a címke mellett az OGYÉI honlapján tájékozódhat (https://www.ogyei.gov.hu/listak/).


Milyen élelmiszerek nem tartalmaznak laktózt?

Azért, hogy a vásárlás, élelmiszer- vagy ételválasztás minél rövidebb időt vegyen igénybe, tisztában kell lennünk, mely termékek címkéjét kell elolvasni, és mely élelmiszerek a „rizikómentesek”. A 100%-ban növényi italok (szója-, rizs-, zab-, mandulaital, stb.), növényi olajok, tojás, feldolgozatlan húsok, zöldségek, gyümölcsök, lisztek és darák nem tartalmaznak tejcukrot, így ezeket nyugodtan fogyaszthatják a laktózérzékenyek. A változatos táplálkozást elősegítik a „speciális” laktózszegény és laktózmentes készítmények (laktózmentes sajtok, tejek, fagylaltok). A deklaráltan laktózmentes termékek tejcukortartalma mérési adatokkal alátámasztva nem haladhatja meg a 0,1g/100g vagy a 0,1g/100cm3 értéket (Magyarországon ez a határérték, de jelenleg hatályos jogszabály jelenleg erre vonatkozóan nincs.)
A tejtermékek kiváló kalciumforrásnak számítanak, ezért pl. a sajtok fontos elemei lehetnek a tejcukor érzékenyek étrendjének is. A sajtok, elsősorban a kemény sajtok többsége laktózmentes, mivel az érési periódus alatt a tejcukor nagy része lebomlik. Ennek ellenére nem mindegyik gyakorlatilag tejcukormentes sajt csomagolásán találkozhatunk a „laktózmentes” felirattal vagy logóval. Ilyenkor érdemes egy pillantást vetni a tápanyagtartalomra. Mivel a sajtgyártás során nem adnak hozzá semmilyen cukrot, a sajtok szénhidráttartalma kizárólag a tejben található cukorból ered. Ha azt olvassuk a címkéjén, hogy a szénhidrát- vagy a cukortartalma nem haladja meg a 0,1 gramm-ot (100 g termékben), akkor a sajt laktózmentesnek tekinthető.
A kalcium biológiai hasznosulásához szükség van egy zsírban oldódó vitamin, a D-vitamin jelenlétére is. A tojás(sárgája), máj, hal(olaj) és egyes dúsított élelmiszerek (pl. gabonakészítmények, tej, margarin) tartalmaznak D-vitamint, azonban (tavasztól őszig, napi 30 perc) napozás vagy D-vitamin tartalmú étrend-kiegészítők nélkül nehéz fedezni a napi szükségletünket.

Laktózmentes termékkínálatunk

Ismerd meg Te is a gluténérzékenység tüneteit.
Ismerkedj meg laktózmentes receptjeinkkel, inspirálódj és készítsd el őket Sissy laktózmentes termékekből!

PENNY Hírlevél

A *-gal megjelölt mezők kitöltése kötelező.
✓ Egyedi ajánlatok, újdonságok a Te ízlésednek megfelelően!
✓ Termékek, kedvezmények első kézből!
✓ Legyél Te az első, aki értesül az új üzletnyitásokról, aktualitásokról!